czwartek, 8 listopada 2018

Nepalskie święto psów - Kukur Tihar

W okolicach listopada na portalach z ciekawostkami często można znaleźć wzmiankę o nepalskim święcie, podczas którego czczone są psy. Postanowiłam zgłębić temat i dowiedzieć się czegoś więcej o tej intrygującej celebracji.
Tihar to święto obchodzone przez pięć dni, pod koniec października lub na początku listopada, zgodnie z kalendarzem Samwatsara. W tym roku wypada pomiędzy 5 a 9 listopada.
Jest to drugie co do wielkości święto tuż po Dashain. 
Festiwal świateł (bo tak inaczej można nazwać Tihar) poświęcony jest nie tylko związkowi ludzi z bogami (jak np. Laxmi, czyli bogini szczęścia, bogactwa i piękna), ale też ze zwierzętami, w tym krukami, krowami oraz psami. Co ciekawe to jedyny czas, kiedy w Nepalu dozwolone są gry hazardowe.
Źródło

Każdego dnia hołd oddawany jest innej grupie osób lub zwierząt. 
Dzień 1 – Kag Tihar/ Kag Puja – dzień poświęcony krukowi. Jest on według wierzeń posłańcem śmierci. Nepalczycy układają przysmaki dla ptaków na dachach swoich domów, aby wnieść do nich szczęście.
Dzień 3 – Gai Tihar / Laxmi Puja – najważniejszy ze wszystkich dni. Czczone są tego dnia krowy – święte w religii zwierzęta. Wieczorami rozpoczyna się również czczenie Laxmi – wszyscy śpiewają, tańczą i oddają hołd swojej bogini poprzez m. in. Tworzenie ołtarzyków przed domami.
Dzień 4 – Govardhan Puja – dzień czczenia wołów. Obchodzony jest różnie, każdy ma swoje tradycje tego nia. Niektórzy np. przyozdabiają krowią kupę…

Źródło

Dzień 5 – Bhai Tika – dzień czczenia rodzeństwa. Siostry i bracia nawzajem przyozdabiają sobie czoła czerwonym znakiem Tika. 
I wreszcie to, co jest najważniejsze dla tego bloga, a pominęłam świadomie wcześniej:

DZIEŃ 2 – Kukur Tihar/ Kukur Puja – festiwal psów. Ludzie przyozdabiają psie głowy czerwonym znakiem Tika (zrobionym z pasty z czerwonego proszku abir, jogurtu i ryżu), zakładają na ich szyje girlandy z kwiatów (będące znakiem szacunku i godności) oraz obdarowują je owocami, ciastkami i wszelkimi pysznościami. To wspaniały dzień nie tylko dla domowych pupili, ale nawet dla bezdomnych psiaków – tego dnia czczony jest każdy pies. 


W hinduizmie bóg śmierci i zmarłych Jama posiada 2 psy, które bronią jego królestwa. Nepalczycy proszą psy, aby chroniły ich domów tak, jak robią to w zaświatach. W hinduskich tekstach psy są ukazywane jako lojalni kompani, ludzcy pomocnicy, strażnicy i posłańcy.
I właśnie w policji, gdzie psy są strażnikami, kompanami i pomocnikami również świętowany jest Kukur Tihar:



Jest to dla mnie przepiękne święto. Nigdy nie myślałam o Nepalu jako o celu podróży, ale z ogromną chęcią zobaczyłabym wszystkich ludzi czczących i miłujących wszystkie psy. Każdy dzień powinien być wszędzie Kukur Tihar! Święto psów już za nami, choć cały Tihar jeszcze trwa. Zachęcam Was do celebracji w europejskim stylu poprzez danie swojemu psiakowi smaczka oraz okazanie mu należytego szacunku. Nie tylko dziś, ale każdego dnia w roku 😊.


Źródła:
https://rove.me/to/kathmandu/kukur-tihar
http://www.adventurewomen.com/blog/article/kukur-tihar-nepalese-day-dog/
http://www.libertas.pl/tihar_swieto_swiatel_nepal_przewodnik.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Tihar_(festival)

1 komentarz:

  1. Gdybyście szukali informacji jak oduczyć psa sikania w domu polecam ten artykuł https://psiedszkole.pl/jak-oduczyc-psa-sikania-w-domu/ Nam bardzo pomógł w opanowaniu sikania na zwenątrz. Nasz pies dzięki tym poradom szybko załapał o co chodzi a wydawało nam się, że problem jest ogromny.

    OdpowiedzUsuń