poniedziałek, 19 lutego 2018

Psi seniorzy - czy szkolenie psa ma wpływ na jego starość?

Ostatnio mało było nowych notek i aktywności na Fanpage’u. Wybaczcie, powodem tego jest moja praca magisterska, którą staram się złożyć w terminie. Więc dziś krótka notka napisana między bibliografią a streszczeniem 😊. 

Na temat szczeniąt można znaleźć niezliczoną liczbę informacji czy to w internecie, czy w książkach. Ja jako właścicielka coraz starszego, 8 letniego już psiaka, z dużym zainteresowaniem czytam wszelkie badania i doniesienia o psich seniorach. Psy starsze to znacznie mniej popularny temat w publikacjach kynologicznych, jednak udało mi się ostatnio znaleźć coś ciekawego…

Zespół naukowców z 3 jednostek naukowych – Clever Dog Lab z Austrii, Wydziału Etologii z Węgier oraz francuskiego Royal Canin Research Centre przeprowadzili badania dotyczące tego jaki wpływ ma wcześniejsze szkolenie psów na ich zdolności percepcyjne w wieku starszym.

Źródło


185 psów (z czego 75 border collie) w wieku 6 – 14 lat podzielono na 3 grupy wiekowe – późna dojrzałość (6 – 8 lat), seniorzy (8 – 10 lat) oraz wiek geriatryczny (10 – 14 lat). Przeprowadzone zostały dwa eksperymenty dostosowane zarówno dla psów, które przechodziły w swoim życiu szkolenie, jak i dla tych, którym podobne zadania były obce. Właściciele w specjalnym kwestionariuszu musieli wskazać czy psy brały udział w aktywnościach takich jak np. psie przedszkole, agility, obedience, taniec z psem czy pasienie. 

Pierwszy z eksperymentów mierzył stopień, w jakim społeczny lub niespołeczny stymulant może przyciągnąć uwagę psa. Niespołeczny stymulant to zabawka przyczepiona do sznurka tak, by przez minutę móc ją przesuwać w górę i w dół przed psem. Społeczny to natomiast człowiek, który stojąc tyłem do psa malował niewidzialną ścianę. Seniorom i jeszcze starszym psom spojrzenie na oba stymulatory zabrało więcej czasu niż psom w późnej dojrzałości, jednak wszystkie grupy, niezależnie od wcześniejszego wyszkolenia dłużej patrzyły na człowieka. Przedłużone skupienie wyraźnie zmniejsza się z wiekiem, choć psy wyszkolone były skupione przez dłuższy czas. 

Drugi eksperyment miał na celu badanie wybiórczej uwagi. Każdy z psów brał udział w 5 minutowej sesji klikerowej. Na początku człowiek wołał do siebie psa i rzucał na ziemię kawałek parówki. Następnie, za każdym razem, gdy zwierzę utrzymywało kontakt wzrokowy, słyszało klik i rzucana była parówka. Ćwiczenie to miało wymusić na psie szybką zmianę uwagi ze skupienia na człowieku na szukanie przysmaku na podłodze. Inaczej niż w przypadku ludzi, tutaj wiek nie miał wpływu na wykonanie zadania, jednak psy z wyższym poziomem wyszkolenia, bądź znające metodę klikerową, przystępowały do utrzymywania kontaktu wzrokowego znacznie szybciej. Czas poszukiwania jedzenia rósł wraz z wiekiem. Nie miało na to wpływu wyszkolenie, choć psy trenowane kiedyś klikerem spodziewały się jedzenia po kliknięciu i dzięki temu szybciej mogły odnaleźć nagrodę.  
Wnioski z badań były następujące: psy z wysokim poziomem wyszkolenia reagowały szybciej we wszystkich pomiarach. Taki rezultat powinien być zachętą dla właścicieli do szkolenia swoich psów, by w późniejszym wieku zachowały jak najwięcej zdolności mentalnych. 

Pełną treść artykułu po angielsku znajdziecie tutaj: 
Podczas pisania tej notki znalazłam jeszcze jedne ciekawe badania na temat psich staruszków, ale o tym będzie już kolejny artykuł. Stay tuned!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz