środa, 28 sierpnia 2019

Flat Coated Retriever - opis rasy

Będąc przed laty w odwiedzinach u mojego wujostwa poznałam przeuroczą suczkę. Miała na imię Buffy. Była czarna, radosna, niesamowicie urocza i towarzyska, a dodatkowo pracowita – wspierała swoją panią w zajęciach z młodzieżą. Była mieszanką Golden i Flat Coated Retrieverów. Innymi słowy wyglądała jak czarny Golden :). Tak dowiedziałam się o Flatach. Mimo, że Buffy nie była czystej krwi, to nosiła dużo cech tej rasy. Zawsze będę wspominać tego psa z wielkim ciepełkiem na serduszku. Z przyjemnością opowiem Wam trochę o tych czarnych diamencikach.

Źródło zdjęcia

HISTORIA

Rasa ta powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Do jej powstania użyto takich ras jak nowofunland, seter irlandzki, water spaniel, labrador, pudel oraz owczarek szkocki. Pierwszymi szczęściarzami, którzy mogli cieszyć się tym wszechstronnym psem aportującym byli mieszkańcy Wielkiej Brytanii oraz Nowej Funlandii (tam nazywali go psem wodnym świętego Jana). Rasa została wpisana do rejestrów: Kennel Club of England w 1874 roku, AKC w 1915 roku, FCI (którego członkiem jest Związek Kynologiczny w Polsce) w 1954 roku. Na wystawie Crufts psy tej rasy wygrywały Best in Show 2 razy – w roku 1980 (pies Shargleam Blackcap, wł. Pat Chapman – link do wikipage) oraz 2011 (pies Vbos The Kentuckian, potomek Shargleama, wł. Jim Irvine – link do wikipage).

Vbos the Kentuckian, źródło


CHARAKTER

Tak jak większość retrieverów, Flaty to psy lubiące towarzystwo człowieka. Są bardzo wesołe, lojalne, chętne do zabawy i, co ważne, wrażliwe. To również psy inteligentne, dzięki czemu świetnie nadają się do pracy, którą uwielbiają. Psy te dobrze dogadują się z dziećmi. Zwierzęta tej rasy nie mają specjalnych wymogów co do miejsca, w którym mieszkają – doskonale sprawdzą się zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i na wiejskim podwórku. Flaciki na pewno ochoczo poinformują szczekaniem o przybyszu pod bramą, jednak po jej przekroczeniu, gość może zostać co najwyżej zalizany. Niezależnie od miejsca zamieszkania ważna jest odpowiednia dawka ruchu i pracy umysłowej. Jakkolwiek stosunek do innych zwierząt jest też w dużej mierze kwestią wychowania, to te psy mają duże predyspozycje do bycia przyjacielem wszystkich. Jego ogon wyraźnie to zdradza. Jest to pies w miarę łatwy w prowadzeniu – nie powinni się go bać początkujący właściciele. O ile zasięgną profesjonalnej opinii (od hodowcy, czy też szkoleniowca/ behawiorysty) jak wykorzystać drzemiący w psie potencjał użytkowy, nie powinni mieć problemów z ułożeniem go. 

Almanza CASHMERE IMITATION, Rumpel, tata Gapy i Szelki, wł. Ewelina Deszert - Kłosowska


WYGLĄD I PIELĘGNACJA

Flat Coated Retriever jest psem średnim (w zależności od płci wysokość w kłębie 56-61cm, a waga to 25-35 kg) w kolorze czarnym bądź brązowym (wątrobianym). Rzadko występują również osobniki żółte, jednak nie są one przeznaczone do dalszej hodowli. Najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu psów tego typu jest ich długa kufa i ciekawie osadzone oczy o migdałowatym kształcie. Brak jest również wyraźnie zaznaczonego stopu. Sierść tych psów jest gęsta i przylegająca do ciała, w niektórych miejscach tworzą się charakterystyczne frędzle (np. pióro na ogonie).
Ten pupil wymaga regularnego szczotkowania około 2 razy w tygodniu i kąpania w razie potrzeby. Psy te niestety linieją, dlatego nie unikniemy wszędobylskiego owłosienia. Najlepiej wyczesywać je na bieżąco. Polecane szczotki to delikatnie zakończona pudlówka oraz metalowy grzebień. Jako, że Flaty to psy wodne, często lubią taplać się w jeziorkach, bajorkach i kałużach. W połączeniu z trochę dłuższą sierścią może to powodować powstawanie kołtunów, nawet jeśli regularnie psa czeszemy. Wtedy należy rozczesywać kołtuny przy pomocy specjalnych odżywek (na rynku dostępnych jest mnóstwo takich specyfików, nawet specjalnie dedykowanych do rozczesywania kołtunów). Jeśli zamierzamy psa wykąpać, tym bardziej należy pozbyć się kołtunów – podczas kąpieli będzie tylko gorzej. Do kąpieli używać należy szamponów dla psów długowłosych, można również kupić specjalny, który zintensyfikuje kolor.

Sea Shell Lizania oraz Sailing Team DREAM A DREAM,
czyli Szelka i Gapa, wł. Ewelina Sowińska

Jeśli decydujemy się na psa wystawowego, należy po kąpieli dokładnie do wysuszyć, a następnie nie pozwolić mu się położyć dopóki włos będzie ciepły – zagina się on wtedy i spłaszcza. Przed wystawą dobrze jest upiększyć naszego przyjaciela, podcinając nieco sierść w miejscach, gdzie jest jej zbyt dużo, lub jest nierówna dbając o podkreślenie linii szyi, zarysowania klatki piersiowej i przystrzygając uszy.. Można do tego użyć np. degażówek. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że pies ma wyglądać naturalnie, więc zbytnia ilość podcinania również nie jest pożądana.
Jak to często u psów z oklapniętymi uszami, które lubią wodę – należy bardzo uważać na uszy, które mogą mieć tendencję do zapaleń. Regularna kontrola pozwoli nam szybko zareagować i nie doprowadzić do pogorszenia się stanu.

Sailing Team DREAM A DREAM, czyli Gapa, wł. Ewelina Sowińska


ZDROWIE

W porównaniu z innymi retrieverami Flat Coated można uplasować w środku stawki jeśli chodzi o problemy zdrowotne. Najwięcej problemów występuje zdecydowanie u Goldenów i Labradorów (zapewne wynika to z większej ich populacji). Najmniej zaś u Tollerów, Chesapeake Bay i Curly Coated. Poniżej znajdziecie tabelę z portalu Weterynaria News (link), w której pokazane są najczęstsze choroby nękające retrievery.

Aby powiększyć, kliknij w obrazek.


Jako choroby dziedziczne Flat Coated Retrieverów można wymienić:
  • dysplazję stawów biodrowych (4,3%*),
  • zwichnięcie rzepki (1,8%*),
  • dysplazję stawów łokciowych (0,8%*).

Skłonności do innych chorób u tej rasy:
  • dysplazja więzadeł grzebieniastych tęczówki (34,7%*) i jaskra (1%*), osobniki z jaskrą nie powinny być dalej rozmnażane,
  • dwurzędowość rzęs (11,12%*),
  • niedoczynność tarczycy (5%*),
  • padaczka dziedziczna (4,1%* u samców, 1,5%* u samic),
  • rozszerzenie i skręt żołądka (ok. 3%*),
  • zaćma (dominująca jest zaćma korowa punkcikowa u 2,47%* Flatów, osobniki z zaćmą nie powinny być rozmnażane),
  • przetrwała błona źrenicza (2,66%*),
  • łagodna skórna histiocytoma oraz złośliwa histiocytoza – o tych i innych nowotworach poniżej.


Na uniwersytecie Cambridge w latach 1996 – 2007 przeprowadzono badanie Flat Coated Retrieverów, aby ustalić dominację neoplazmozy u tej rasy w porównaniu do innych rodzajów śmierci. Brało w nim udział 174 psy, z czego 72 zmarły z powodu potwierdzonego nowotworu, 20 psów z powodu niepotwierdzonych guzów, 61 z powodu zmian nie neoplastycznych. Spośród Flatów ze zdiagnozowanym nowotworem, mięsak tkanek miękkich był głównym gnębiącym psy – dotknął 32 przypadków, 6 psów zmarło z powodu czerniaka, a 3 z powodu chłoniaka.
Jane Dobson, autorka badania, prowadzi kolejne obserwacje i zgłębia rasę pod kątem predyspozycji nowotworowej. Z danych z kolejnych lat prowadzonych na różnych grupach psów (link) wynika, że spośród zgonów spowodowanych przez nowotwory najwięcej jest tych, które zostały dotknięte przez mięsaka komórek histiocytarnych. Próbka populacji Flatów z roku na rok rośnie, dzięki czemu naukowcy zbliżają się do poznania przyczyny skłonności do nowotworów u tej rasy.
Animal Health Trust prowadzi również projekt w Wielkiej Brytanii, który dotyczy wybranych ras, w tym FCR. Zbierają oni biopsje nowotworów wykrytych u psów, aby przebadać ich genezę. Więcej informacji tu: link.
Programy badawcze wskazują na częstsze zachorowania Flat Coated Retrieverów na nowotwory. Pocieszająca jest jednak świadomość właścicieli i obecność tych badań w ogóle. Oby w przyszłości udało się wyselekcjonować sekwencję genów, która sprzyja zachorowaniom. A do tego czasu warto przy zakupie dopytać o przyczyny zgonów rodziców/ dziadków psów.

FLAT COATED RETRIEVER W SŁUŻBIE CZŁOWIEKA

Jako, że Flaty to psy, które uwielbiają pracować nie jest ciężko znaleźć takie, które wspierają ludzi.
W Nowym Sączu w Grupie Ratownictwa Specjalnego OSP pracuje Dante. W zeszłym roku zbierane były fundusze na jego operację zespołu końskiego ogona. Dante wyszkolony jest w dwóch specjalnościach – terenowej i gruzowiskowej. (link do artykułu)
Również w zespole Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom (link) znajdziemy tego pogodnego czarnuszka – Blant (rodowodowo  WE ARE ALL JEDI Black Diver) jest właśnie w trakcie nauki na psa terapeutę.
Dodatkowo Flaty można spotkać jako ratowników wodnych.

Gapa, Szelka i przyjaciele


PODSUMOWANIE

Flat Coated Retrievery to psy, które zdobywają serca coraz większej ilości ludzi. Nic w tym dziwnego – dobrze prowadzone nie sprawiają dużych problemów wychowawczych, są radosne i sympatyczne, a przy tym wszystkim bardzo eleganckie. Jeśli zapewnimy im odpowiednie szkolenie i zajęcie, zyskamy świetnego przyjaciela i nieodłącznego towarzysza.

Sailing Team DREAM A DREAM, czyli Gapa, wł. Ewelina Sowińska


*dane na podst. książki Rasy psów i kotów. Przewodnik weterynaryjny, praca zbiorowa, Łódź 2013.

WZORZEC FCI nr 121/28.10.2009
FLAT COATED RETRIEVER
Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Data publikacji obowiązującego wzorca: 28.07.2009
Użytkowanie: Pies myśliwski.
Klasyfikacja FCI: Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne. Sekcja 1 - Aportery.
Podlega próbom pracy.

Wygląd ogólny:
Bystry, aktywny pies średniej wielkości o inteligentnym wyrazie, przejawiający siłę, bez oznak ociężałości lub lekkości.

Zachowanie - temperament:
Pies wybitnie obdarzony naturalnym instynktem łowieckim; wesołość i przyjazne usposobienie okazuje entuzjastycznym machaniem ogona. Pewny siebie, łagodny.

Sea Shell Lizania, czyli Szelka, wł. Ewelina Sowińska

Głowa:
Długa i dobrze rzeźbiona.
Mózgoczaszka:
Czaszka: Płaska i umiarkowanie szeroka.
Stop: Nieznaczny, w żadnym wypadku zaznaczony.
Trzewioczaszka:
Nos: Dobrej wielkości z otwartymi nozdrzami.
Szczęki/uzębienie: Szczęki długie i mocne, zdolne do noszenia zająca czy bażanta, z idealnym, regularnym zgryzem nożycowym tzn. siekacze górne przykrywają siekacze dolne, stykają się ściśle
oraz są osadzone prostopadle do szczęk. Zęby zdrowe i mocne.
Oczy: Średniej wielkości, ciemnobrązowe lub orzechowe, o bardzo inteligentnym wyrazie (wysoce niepożądane są wyłupiaste, okrągłe oczy). Nie powinny być skośnie osadzone.
Uszy: Małe, dobrze osadzone, przylegające do głowy. 
Szyja:
Głowa dobrze osadzona na szyi; szyja proporcjonalnie długa, bez podgardla, symetrycznie osadzona pomiędzy łopatkami, przechodząca łagodnie w linię grzbietu, aby umożliwić łatwą pracę.
Tułów:
Lędźwie: Krótkie i płaskie. Słabo związane lędźwie są niepożądane.
Klatka piersiowa: Głęboka i dość szeroka, z dobrze zaznaczonym przedpiersiem. Przednie żebra dość płaskie. W tylnej części klatki piersiowej są one lepiej wysklepione, a wysklepienie ich zmienia się
stopniowo; są silnie wysklepione w środku, a nieco mniej w tylnej części klatki piersiowej.
Ogon:
Krótki, prosty i dobrze osadzony, noszony wesoło, lecz nigdy znacznie powyżej linii grzbietu.
Kończyny:
Kończyny przednie:
Proste, o mocnym kośćcu.
Łokcie: Poruszają się czysto i równo wzdłuż klatki piersiowej.
Łapy: Okrągłe i silne, palce zwarte i dobrze wysklepione. Poduszki mocne i grube.
Kończyny tylne:
Muskularne. Widziane z każdej strony powinny być pionowe.
Stawy kolanowe: Umiarkowanie kątowane.
Stawy skokowe: Umiarkowanie kątowane, niskie. Niepożądana jest krowia postawa tylnych kończyn.
Łapy: Okrągłe i silne, palce zwarte i dobrze wysklepione. Poduszki mocne i grube.
Chód:
Swobodny i płynny. Patrząc na psa zarówno z przodu jak i z tyłu kończyny poruszają się prosto i równolegle do osi ciała.
Okrywa włosowa:
Włos: Gęsty, o strukturze od delikatnej do średniej, dobrej jakości, przylegający tak płasko jak to jest możliwe. Łapy i ogon dobrze owłosione. Dobry gatunek szaty w wieku dorosłym są dopełnieniem elegancji psa. 
Umaszczenie: Jedynie kolor czarny lub wątrobiany.

Szelka i przyjaciele

Wzrost:
Preferowana wysokość: psy: 59 - 61,5 cm (23 - 24 cale), suki: 56,5 -59 cm (22 - 23 cale).
Preferowana waga u psów w dobrej kondycji:
psy: 27 - 36 kg (60 - 80 funtów), suki: 25 - 32 kg (55 - 70 funtów)
Wady:
Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane, jako wady i oceniane w zależności od ich stopnia oraz wpływu na zdrowie, sprawność i dobre samopoczucie psa i zdolności
do wykonywania pracy, do której był przeznaczony.
Wady dyskwalifikujące:
Agresja lub wyraźna lękliwość. Psy wykazujące wyraźne wady fizyczne lub zaburzenia charakteru powinny być dyskwalifikowane. Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra w pełni
wyczuwalne w mosznie. 

Bibliografia:
Kynologia, praca zbiorowa, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Wrocław 2011.
Rasy psów i kotów. Przewodnik weterynaryjny, praca zbiorowa, Wydawnictwo Galaktyka Sp. z o.o., Łódź 2013.
Wzorzec Flat Coated Retrievera ze strony ZKwP

Chciałam bardzo podziękować Ewelinie Sowińskiej, hodowczyni miotu Sweet Litter, który mieliście okazję oglądać na moim fanpage'u na Facebooku. Bardzo przybliżyła mi rasę, służyła radą, a także użyczyła zdjęć do wpisu.


1 komentarz:

  1. Bardzo dużo cennych informacji na temat zdrowia zwierząt znajdziesz tutaj https://wetmarysin.pl/ciaza-porod-i-neonatologia Warto zajrzeć i poczytać. Ja własnie czytam o ciąży u psów, bo planujemy zalożenie hodowli.

    OdpowiedzUsuń